תמ"א 38 או פינוי בינוי? כל ההבדלים

קיימות מספר דרכים שונות לבצע תהליכי שיקום בשכונות מגורים – התהליכים המוכרים לנו ביותר הינם פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38. חשוב לציין שכל אחד מן התהליכים האלה נגזר מהמושג התחדשות עירונית – שנועדה להחיות ולהצעיר אזורי מגורים ותיקים בשכונות ישנות בעיר. מה ההבדלים בין התהליכים? מה עדיף? כל התשובות כאן במאמר הבא.

מטרת תהליך ופרויקט התחדשות עירונית הינו לחדש שכונות מגורים ותיקות, על ידי הריסה של בניינים קיימים ובניית חדשים במקומם – או שדרוג וחיזוק בניינים קיימים. פרויקט התחדשות עירונית נועד לפתח ולשפר שכונות מגורים ותיקות בעיר שסבלו מהזנחה או מירידת ערך.

 

מהו פרויקט התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית מתייחסת לפיתוח מחדש של אזורים עירוניים שהפכו מוזנחים או נטושים. המטרה העיקרית של התחדשות עירונית היא להחיות את השכונות אשר נמצאות בדעיכה, לשפר את איכות החיים של התושבים ולמשוך השקעות חדשות.

תהליך ההתחדשות העירונית מתבצע על ידי חברות פינוי בינוי והתחדשות עירונית, וכרוך במגוון התערבויות, כגון הריסה ובנייה מחדש של תשתיות מיושנות, התחדשות של שטחים ציבוריים ויצירת דיור ופיתוחי מסחר חדשים.

התחדשות עירונית

מהו פרויקט פינוי בינוי?

פרויקטים של פינוי בינוי לרוב יהיו פרויקטים גדולים במיוחד בתחום הפרויקטים של ההתחדשות העירונית. לרוב, הפרויקט יתבצע על ידי הריסה של מבני מגורים ישנים מהיסוד ובניית בניינים חדשים במקום באותו השטח.

פרויקטים של פינוי בינוי לרוב מתבצעים בשכונות מגורים ישנות במיוחד, ובבנייני מגורים המכילים מספר גדול יחסית של דירות. באשר לבעלי הדירות במבנה, לרוב יהיו זכאים לפיצויים משמעותיים במיוחד – לרבות יחידת דיור בבניין החדש שנבנה.

 

מהי תמ"א 38?

תמ"א 38 (תכנית מתאר ארצית 38) היא פרויקט הנגזר מתכניות התחדשות עירונית. לרוב, הפרויקטים יתבצעו על מבני מגורים קיימים, על ידי חיזוק מבנים בפני נזקי טבע כגון רעידת אדמה. הפרויקטים הללו מתבצעים רק על מבנים קיימים, ועל כן אין הרס מן היסוד של הבניין במקרה זה.

 

מה ההבדל בין השניים?

קיים הבדל עיקרי בין פרויקטים של תמ"א 38 לבין פרויקטים של פינוי בינוי, לרוב ההבדל יהיה בהיקף הפרויקט. ברוב המקרים, פרויקטים של פינוי בינוי מבוצעים למתחמי מגורים גדולים ומרובי דירות, ואילו פרויקט תמ"א 38 מבוצע על בניין מגורים אחד. על כן קיימים הבדלים נוספים ומשמעותיים בכל הנוגע לפרויקטים אלו, שכן החל מתכנון ועד לבניית הפרויקט – יהיו הבדלים מהותיים.

לסיכום, התחדשות עירונית היא תהליך מורכב שיש בו פוטנציאל להחיות את האזורים העירוניים בדעיכה, לשפר את איכות החיים של התושבים ולמשוך השקעות חדשות. עם זאת, חשוב להתייחס להתחדשות עירונית בזהירות, ולוודא שהתהליך יהיה כוללני, שוויוני ורגיש לצרכי הקהילה המקומית, בין אם מדובר בפרויקט פינוי בינוי ובין אם מדובר בפרויקט תמ"א 38.

מבנים

אולי יעניין אותך גם

מנהל השקעות מומלץ
השקעות
מנהל השקעות מומלץ

בחירת מנהל ההשקעות הנכון, היא החלטה מכרעת עבור אנשים המעוניינים להגדיל את עושרם ולהשיג את יעדיהם הפיננסיים. מנהל השקעות, אחראי לקבל החלטות השקעה מושכלות בשם

קרא עוד »
משקיע מתחיל
השקעות
המדריך למשקיע המתחיל

השקעות הינן דרך נפוצה לצבור הון עתידי. עם זאת, הן טומנות בחובן סיכונים מסוימים שיש להביאם בחשבון. מדריך זה נועד לסייע למשקיעים מתחילים להתמצא בעולם

קרא עוד »
השקעות נדלן בדובאי
השקעות
מיסוי השקעות נדל"ן בדובאי

השקעה בנדל"ן היא בחירה פופולרית עבור ישראלים רבים המעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולייצר הכנסה פסיבית. דובאי, במיוחד, הפכה ליעד אטרקטיבי להשקעות נדל"ן בשל

קרא עוד »