שמאי מקרקעין: מה תפקידו

אז מה תפקידו של שמאי מקרקעין?

שמאות מקרקעין זהו תחום העוסק בהערכת שווי נכסים וקרקעות לצרכי מסחר, השקעה, מגורים ועוד. כאשר קונים או מוכרים נכס, שמאי מקרקעין מהווה גורם חשוב בתהליך. תפקידו הבסיסי של שמאי המקרקעין הוא להעריך את שווי הנכס. במקרה בו תרצו לקנות דירה, למשל, שמאי המקרקעין יבדוק ויוודא עבורכם כי מחיר הדירה הנדרש אינו מוגזם.

עם זאת, הערכת שווי נכס איננה תוצאה אובייקטיבית; הערכת שווי של נכס עשויה להשתנות בין שמאי אחד לשני – אלא שהפערים לרוב אינם משמעותיים. שמאי מקרקעין מוסמך הוא אדם המחזיק בתואר ראשון, למד שמאות מקרקעין, עמד בבחינת מועצת השמאים, ובנוסף עבר תקופת התמחות. רק לאחר ההתמחות ניתן להירשם בפנקס שמאי המקרקעין ולקבל רישיון לעסוק בתחום. במאמר הבא נפרוס בפניכם מידע שעשוי לסייע לכם במציאת ובחירת שמאי בשוהם.

 

מיהו שמאי המקרקעין ומתי נצטרך את שירותיו?

כאשר באים לבצע עסקת נדל"ן מכל סוג שהיא, שמאי המקרקעין מספק שירות משלים לעורך הדין. בעזרת ההערכות אותן הוא מבצע, ביכולתו להסב את תשומת הלב לנקודות מקצועיות בהיבט  השמאי. נקודות אלו עשויות להשפיע באופן מהותי על התמורה הכלכלית של הנכס ועל היתכנות העסקה כולה מבחינה כלכלית.

במקרים רבים, מאחורי דירות שנראות מוצלחות על פני השטח, מתגלות בעיות שונות ומגוונות בעזרת בדיקה של שמאי נחלה כגון: בעיות בעלות, בעיות מיסוי, שעבוד, ליקויים, בנייה בלתי חוקית או כל סיבה אחרת לכך שהערך האמיתי של הדירה נמוך מהמחיר הנדרש מצד הבעלים.

 

שירותי מכירה וקנייה

שירותיו של שמאי המקרקעין נדרשים בעת מכירה או קנייה של נכס; בעת בדיקת היתכנות כלכלית של פרויקט נדל"ן מסוים; ולפעמים לצורך מתן חוות דעת משפטית בבית המשפט.

 

מהיכן שואב השמאי את המידע שלו?

את המידע לעבודתו שואב השמאי מלשכת רישום המקרקעין, ממאגרי מידע הנמצאים ברשות השמאים עצמם ומארכיון מחלקת ההנדסה של העירייה. פעולת הצלבת הנתונים ובדיקת המידע פעמים רבות עשויה להיות קריטית לביצוע העסקה – למשל, כאשר תשריט הבית המשותף בו נמצא הנכס אינו תואם לתשריט שנמצא בארכיון מחלקת ההנדסה; ובחלק מהמקרים שניהם לא תואמים למציאות בשטח.

 

שמאי מקרקעין להערכת שווי נכס

לאחר ששמאי המקרקעין בוחן את הנכס מכל היבטיו המשפטיים וצדדיו הפיזיים, הוא מנסח דו"ח מיוחד המפרט את כל הנתונים, הניתוחים, הממצאים והעובדות אליהם הגיע, יחד עם תחשיב שווי הנכס. מדובר בדו"ח עם אופי משפטי, בו ניתן להשתמש בהמשך הדרך בתור כלי למשא ומתן מול רשות המיסים, המוכר או כל גורם אחר.

 

סיכום:

התפתחות תחום הנדל"ן בישראל גורמת לביקוש גבוה לשמאי מקרקעין. תפקידו של שמאי אינו מסתיים רק בהערכות קרקעות ונכסים, אלא כולל חובות נוספים כמו הכנה של דו"חות פיננסיים לחברות ציבוריות שונות, עבודה יומיומית מול יזמים העוסקים בהתחדשות עירונית ומול מחלקות הנדסה ובינוי בעיריות השונות בארץ.

 

איש נדלן

אולי יעניין אותך גם

השקעות נדל"ן
נדל"ן
4 עובדות על השקעות נדל"ן!

השקעות בנדל"ן נחשבות לבחירה פופולארית ביותר עבור מי שרוצים להגדיל את ההכנסות שלהם באופן משמעותי. אם אתם רוצים להכיר בתחום מקרוב, כדאי שתקראו את השורות

קרא עוד »