מיסוי דירה – שאלות שכדאי להתייעץ עליהן עם העורך דין שלך

מס רכישת דירה הוא מס יוצא דופן, אותו משלמים כאשר מוכרים נכס, לאו דווקא נדל"ן לצורך העניין. בדרך כלל מיסים חלים על הרווח בלבד, אבל לא כך במקרה של מס רכישה על נכס.

כאשר הדירה נמכרת ברווח, חל עליה מס שבח ולכן נשאלת השאלה – על מה משלמים מיסים אם אין רווח על הדירה? עו"ד יוני לוי, מומחה במקרקעין, מציע הסבר קצר, שיעזור לכם להבין איזה מסים אתם משלמים ולמה.

 

מס רכישה – על מה ולמה?

המדינה קבעה את מס הרכישה מתוך ניסיון להשפיע על שוק הנדל"ן בישראל ועל המחירים בו ולכן הוא אינו זהה לכל אחד.

משקיעים, שיש בבעלותם מספר דירות, משלמים מס גבוה מאשר רוכשי דירות שזוהי הדירה היחידה שלהם, כל שכן אם היא מיועדת למגורים. כל המדינה יכולה למתן מעט את הביקוש לדירות להשקעה ולעזור לאנשים המעוניינים לקנות את הדירה הראשונה שלהם (ואולי היחידה) לצורך מגורים.

 

יוצאים מן הכלל לגבי מס רכישה

יחד עם זאת, החוק מסביר מהי בדיוק דירת מגורים (שאינה דירה להשקעה) וכדאי להכיר את ההגדרה הקבועה בחוק, כי אולי אתם נכללים בה, גם אם הדירה שאתם קונים לא מיועדת למגורים עבורכם.

למשל, דירה מקבלן, שאין עליה התחייבות קבלן לסיים את הדירה אינה נחשבת דירת מגורים ולכן מס הרכישה עליה יהיה גבוה. זהו גם הדין לגבי דירה שנבנתה למגורים, אך נרכשה לצרכים עסקיים ולא לצרכי מגורים.

 

מדרגות מס משתנות

גם מדרגות מס הרכישה אינן אחידות, אלא משתנות לפי מדרגות. אלא שמדרגות אלה מתעדכנות ומשתנות מפעם לפעם ויש להכיר את השינויים החלים בהן, כדי לבצע חישוב נכון של שיעור המס הרלוונטי. נוסף על כך, גם לאחר חישוב מדרגות המס, ייתכנו חריגים ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.

אם למשל הדירה מתקבלת במתנה, בעליה החדשים יצטרך לשלם רק שליש מגובה מס הרכישה הרגיל. אם הדירה הועברה מאשה לבעלה ולהיפך, היא פטורה ממס רכישה לחלוטין, אלא אם בני הזוג לא מתגוררים בדירה ואז יצטרכו לשלם שליש ממס הרכישה הרגיל וכן הלאה.

 

מס שבח על מכירת דירה

גם קביעה של שומת מס שבח היא עניין מורכב, כי היא נשענת על שיקולים רבים, כמו מועד הרכישה, שיעורי מס משתנים, שיעורי מס היסטוריים, בעלות על נכסים נוספים ועוד. גם במקרה של מס שבח יש רשימה ארוכה של פטורים ואותה כדאי להכיר, כי כפי שנאמר כאן כבר קודם – כל מקרה לגופו וקיימים הרבה יוצאים מהכלל.

 

לסיכום

כפי שניתן לראות, הנושא מורכב ומסועף ביותר ונושא המיסוי על דירות הוא רק אחת מן הסיבות הרבות שבגללן כדאי לשכור את שירותיו של עו"ד מקרקעין בשלב מוקדם ביותר של רכישת דירה ומכירת דירה.

למידע נוסף לחצו: https://yonilevy.co.il

 

טפסים, חשבונות ומיסים

אולי יעניין אותך גם

מטבעות
טיפים פיננסים
איך עושים תכנון פיננסי?

כיום תכנון פיננסי הוא הכלי הטוב והיעיל ביותר כדי לדאוג לעתיד שלכם ולעתיד ילדיכם. רוב האנשים מבצעים תכנון פיננסי אחת לכמה זמן באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע.

קרא עוד »
שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
כיצד בוחרים יועץ משכנתא?

היום נדירות עסקאות הנדל"ן בהן דירה נרכשת ללא נטילת משכנתא. מחירי הדיור מאמירים וכדי לעמוד בתשלומים הגבוהים אין מנוס מלקיחת משכנתא. הציבור כבר יודע ששווה

קרא עוד »
סוכנויות מקבלות לידים
כללי
כיצד בתי סוכן מקבלים לידים?

בתי סוכן הם תופעה שצומחת בתחום הביטוח והפיננסים לאחרונה, בין היתר על מנת לאפשר לסוכנים פרטיים את הכלים לשפר את תפקודם ויכולות השירות שלהם כפי

קרא עוד »
3 יתרונות לביטוח בית משותף
ביטוחים
3 יתרונות לביטוח בית משותף

רבים מבינים היום שאין זה מספיק להסתפק בביטוח דירה בסיסי, וכי במידה ואנו מתגוררים בבניין מגורים רב קומות – מוטב יהיה שנדאג ונבטח גם את

קרא עוד »
מחשב נייד
טיפים פיננסים
מה זה ניהול לידים?

בעולם העסקי אנחנו שומעים לא פעם את המושג לידים, אבל לא תמיד ברור לנו על מה מדובר. בתור בעלי עסקים, לידים הם אחד הדברים החשובים

קרא עוד »
הכירו את עידן עופר
עסקים
הכירו את עידן עופר

משפחת עופר היא אחת המשפחות הכי עשירות, והכי מפורסמות בישראל. העובדה הזו לא פוסחת על עידן עופר. יחד עם זאת, אף על פי שהשם של

קרא עוד »