מתי צריך למנות אפוטרופוס לגוף ולרכוש

מהו אפוטרופוס?

אפוטרופוס הוא אדם או עמותה שתפקידו לדאוג לענייניו של מי שאינו מסוגל לנהל ולדאוג לענייניו באופן עצמאי. את האפוטרופוס ממנה בית המשפט או החוק הקיים. האפוטרופוס הוא זה שמייצג את אותו אדם שאינו מסוגל לנהל את ענייניו בעצמו בכל פעולה משפטית הקשורה אליו, בהתאם לסמכויות שהפעילה עליו בית המשפט ולמען שמירה על טובתו של אותו אדם. לאפוטרופוס של ילד יש את הזכות והאחריות לקבל החלטות עבור אותו ילד. על פי החוק, ההורים הביולוגיים או המאמצים לילדים הם האפוטרופוסים לילדים אלה, אך לא תמיד זה המצב.

 

מה תפקידיו של האפוטרופוס לגוף ולרכוש?

כפי שקבע בית המשפט ובהתאם לזמן שקבע, תפקידו של האפוטרופוס לייצג את האדם בכל פעולה משפטית ובכל עניין רלוונטי. חשוב שהאדם המשמש כאפוטרופוס יהיה אחראי, פועל במחויבות לתפקיד ולנהוג בתום לב על מנת לשמור על ענייניו של האדם עליו הוא אחראי.

אפוטרופוס לגוף

אחראי לדאוג לענייניו האישיים שלל אותו אדם עליו הוא אחראי, כמו מגורים הולמים, ביגוד, תעסוקה, זכויות משפטיות, קבלת החלטות שונות ודאגה לענייניו האישיים – פנייה לבית החולים במידה וצריך, קבלת טיפול רפואי, בדיקות שגרתיות וכדומה.

 

אפוטרופוס לרכוש

אחראי לדאוג לכל רכושו של אדם אותו הוא מייצג. משמע – דאגה לכספיו וניהול חשבונו של האדם, מיצוי הזכויות הכלכליות, תשלום החשבונות וטיפול בנכסיו וכדומה.

 

מתי צריך למנות אפוטרופוס לגוף ולרכוש ?

ישנם מקרים בהם אנשים לא יכולים לנהל את ענייניהם. במקרים אלו ממנה בית המשפט אפוטרופוס חוקי על מנת לסייע להם לבצע זאת, לדאוג לענייניהם, להגן עליהם, על האינטרסים שלהם, על גופם ורכושם.

ניתן למנות אפוטרופוס לכל תחומי החיים השונים של האדם כולל ענייניו האישיים, רכושו או לחלקיו. בית המשפט אשר ממנה את האפוטרופוס מסתמך גם על המלצות גורמי הרווחה בנוגע לצורך במינוי האפוטרופוס ובזהותו.

 

מי יכול להתמנות כאפוטרופוס ?

בהתאם לחוק, ישנם מספר אפשרויות להתמנות כאפוטרופוס:

  1. אדם (אחד או יותר) – בין אם קרוב משפחתו של האדם הזקוק לאפוטרופסות, בן / בת זוגו, עורך דין או אדם אחר.
  2. תאגיד כל שהוא המוסמך על פי החוק לשמש כאפוטרופוס.
  3. האפוטרופוס הכללי – הממונה על ידי המשפטים ואחראי על כל נושא האפוטרופסות. במסגרת תפקידו החוק מאפשר לאפוטרופוס הכללי להתמנות בעצמו כאפוטרופוס של אדם אחר במידה והזדקק לכזה.

תהליך מינוי האפוטרופוס הוא תהליך ארוך שבסופו של דבר דאגת האדם – בין אם מדובר בילד או אדם אחר, היא מעל לכל. תהליך זה גם כולל תשלום אגרה לבית המשפט ולעיתים קיימת האפשרות לקבלת פטור מתשלום זה. קבלת עזרה והתייעצות עם עורך דין אפוטרופוס תהפוך את התהליך לפשוט ויעיל יותר עבור אותו אדם ויקדם את טובתו האישית ועתידו.

 

משרד

אולי יעניין אותך גם

עוד אורי גילת שיקום כלכלי
עריכת דין
צו שיקום כלכלי – מה זה אומר?

כאשר חברה מוצאת את עצמה בסערה פיננסית, ייתכן שיהיה צורך שמערכת המשפט תתערב ותספק נתיב להתאוששות. התערבות אחת כזו היא צו השיקום הכלכלי. בלוג אינפורמטיבי

קרא עוד »