למה משקיעי נדל"ן החלו להשקיע במלונאות ואיך זה עובד

בכתבה זו נעסוק בשאלה מאוד פשוטה: מדוע משקיעי נדל"ן מסוימים, החלו להשקיע בתחום המלונאות – וכמובן, כיצד הם עושים זאת.

במסגרת כתבה זו נסקור את הרציונל העומד מאחורי החשיבה ואיך בפועל הוא מתבטא.

 

על איזו עסקת נדל"ן מדובר בתחום המלונאות?

כדי להתחיל, נציין שבית ההשקעות (אי.בי.אי) ומלונות אפריקה ישראל חברו יחד כדי לרכוש מספר בתי מלון בארץ, זאת לאחר השלמת גיוס של כ-500 מיליון ₪. המטרה היא להקים קרן מלונאות משותפת אשר תשאף לרכוש מספר בתי מלון, כאשר הצפי החזוי באמצעי התקשורת הוא 8 עד 12. שווי העסקה המוערך עומד על 1.2 מיליארד ₪ והרכישה עצמה תבוצע לאחר הגיוס המצוין לעיל על סך 500 מיליון ₪. הגיוס צפוי להגיע ממשקיעים שונים כמו גם מהון עצמי שיגייסו בעלי חברת מלונות אפריקה ישראל – האחים דיין.

 

מדוע בכלל להשקיע בבתי מלון?

כדי להסביר את הרציונל ניתן לדבר על הטענה של בית ההשקעות אי.בי.אי. ואפריקה ישראל (על פי המצוטט באמצעי התקשורת המצורף כקישור לכתבה זו)  לפי המצוטט באמצעי התקשורת, נדמה שיש כאן כוונה לנצל הזדמנויות שהתרחשו באקולוגיה הכלכלית בעקבות תמורות ותנועות הקשורות לתקופת הקורונה. כפי שרבים מאיתנו יודעים, בתקופה בה אנשים נמנעו ממגע חברתי, לא יצאו מהבית כבעבר, בין יתר הנחיות של משרד הבריאות הקשורות לתחום המלונאות – בתי המלון פשוט לא שגשגו כבעבר. אי לכך ובהתאם לזאת, פשוט לא התרחשה צמיחה בתחום זה.  למעשה, יש שיגידו שהתרחשה דעיכה – גם אם התרחשה רק בעקבות נסיבות חיצוניות.

 

איך משקיעי נדל"ן יכולים לחשוב על ערך הנכס?

כדי להבין למה זה משנה, יש להבין קצת בתחום השקעות "הערך". כלומר, התחום בו מזהים ערך של נכס, גם אם אנשים אחרים לא מזהים אותו. אם אנחנו מניחים שיש נכס מסוים שיכול לגדול הרבה מעבר למה שהוא כעת, אנחנו מהמרים על הערך העתידי שלו. ובכך, תפקידו, מטרתו, משימתו ושאיפתו של "משקיע הערך" הוא לזהות ערך גלום ופוטנציאלי בנכסים. ובכך, ביכולתו של משקיע הערך לאתר, לזהות, לדייק ובסוף להשביח נכסים ולהביאם לפוטנציאל המלא שלהם. גם אם הם לא נראים מזהירים במיוחד ברגע נתון, תפקידם של משקיעי נדל"ן במקרה זה, הוא לראות מעבר לחזות החיצונית. ולהמר על הפוטנציאל הקיים.

 

השקעת נדל"ן בתחום המלונאות – חשיבה על ערך?

וזה, לדעתנו, הרציונל הקיים מאחורי העסקה המדוברת של אפריקה ישראל יחד עם בית ההשקעות אי.בי.אי. לדעתנו, המטרה היא לאתר 8-12 מלונות אשר לא ממצים את הפוטנציאל שלהם, ו/או יכולים למצות את הפוטנציאל שלהם אך צריכים עזרה חיצונית (בין אם ברמת תזרים המזומנים, השבחה מקצועית וכו'). ומתוך כך, לאתר נכסים עם פוטנציאל גדול יותר מהמימוש העכשווי.  כמו לאתר דירה ולדעת לאן היא יכולה להגיע עם "ההשבחה" / תשומת הלב "הנכונה". נדמה לנו שזה הסנטימנט מאחורי העסקה המדוברת של משקיעי נדל"ן מסוימים, מן הקבוצות, הצדדים והגורמים שהוזכרו ואוזכרו בכתבה זו.

לחיצת יד

 

אולי יעניין אותך גם

שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
מהו ליווי עסקי ומי צריך אותו?

ליווי עסקי היא אחת מהפעולות החכמות ביותר שהנכם יכולים לעשות כבעלי עסק. בעידן כמו שלנו, העסקים הקטנים הולכים ומתפתחים, וכמו כן כל אחד רשאי לפתוח

קרא עוד »