כפל ביטוחי – כל המשמעויות במקום אחד

ביטוח הוא דבר המשתנה בהתאם לשלבים השונים בחיינו, והמון פעמים אנחנו מוצאים את עצמנו מצטרפים לתוכניות ביטוח חדשות ממגוון סיבות: מקום עבודה חדש, שינוי מקצוע או אולי באופן פרטי.

אחת לכמה זמן מומלץ לבדוק את מכלול פוליסות הביטוח שנמצאות ברשותנו, ולוודא כי אנחנו לא משלמים פרמיה (תשלום חודשי קבוע) על פוליסות שלמעשה נותנות לנו מענה דומה.

זהו המצב שנקרא במונח המקצועי כפל ביטוחי.

 

הביטוחים השכיחים ביותר שיוצרים כפל ביטוחי

היווצרות כפל ביטוחי קורה בצורה השכיחה ביותר בכל הקשור לביטוחי חיים ובריאות. זה קורה מהסיבה שאנחנו משלמים לביטוח בריאות ממלכתי, ובנוסף לביטוח בריאות משלים הנקרא שב"ן (לרוב מקופת החולים אליה אנחנו שייכים) ובנוסף מצטרף ביטוח הבריאות הקולקטיבי דרך מקום העבודה שלנו. יש מקרים בהם אנחנו משלמים על ביטוח בריאות של אחד מבני המשפחה (בעיקר ילדים או בני זוג) וכך נוצר מצב בו לאותו מבוטח יש כמה כיסויי ביטוח שונים עבור אותו מקרה הביטוח בדיוק. כלומר כמה ביטוחים נותנים לו את אותו המענה, ולכן יהיה ניתן לוותר ולחסוך על אחד מהם. יש לציין שבמקרה של תביעת פיצוי על ידי המבוטח הוא יוכל לתבוע רק תחת אחד מהכיסויים הנמצאים ברשותו. את הדיקה הזו ניתן לעשות לבד או עם סוכנות ביטוח שתטפל לכם בהכל.

 

איך אפשר לבדוק האם קיים לי כפל ביטוחי?

ראשית, יש לומר שכפל ביטוחי נעשה מתום לב וחוסר ידיעה, מתוך מחשבה שככל שהמבוטח יעשה מגוון של ביטוחים כך הוא יהיה מכוסה ובטוח יותר, ואולי גם מתוך המחשבה כי הוא יוכל למקסם את סכום הפיצוי המגיע לו בעת התביעה. בפועל הדבר אינו נכון, וכפי שכבר ציינו כל אדם יכול להגיש תביעה רק במסגרת כיסוי ביטוחי אחד הנמצא ברשותו. חבל ליצור מצב בו מבוטח אינו מכיר את כל הביטוחים שיש ברשותו ואת הכיסויים שהם מקנים לו ולכן יוצר אצלו מצב בו יש לו ביטוחים עם כיסויים לא רלוונטיים לשלב זה בחייו, או כפל כיסויים שיוצר כפל ביטוחי.

מכיוון שתופעה זו של כפל ביטוח היא נפוצה ושכיחה מאוד במדינה ישראל, משרד האוצר בשיתוף עם רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון החליטו להנגיש אופציה שתאפשר לכלל הלקוחות לבדוק ולבטל כפל ביטוחי באמצעות אתר *חינמי* שנקרא "הר ביטוח".

הבדיקה תוכל לאפשר לכם שליטה מריבית במצב פוליסת הביטוח השונות שלכם. ובעקבותיה תוכלו להחליט אם לבטל או להקטין בהתאם לצורך העכשווי שלכם או של בני המשפחה שלכם.
יישום של המלצות הבדיקה יאפשר לכם לחסוך כסף רב, לדייק את ההגנות הביטוחיות שלכם ושל בני משפחתכם, וכל זאת מבלי להגדיל את ההוצאות הקשורות לביטוחים.
הידע שיהיה ברשותכם לגבי פוליסות הביטוח, ומה אופיו וזכויותיו של כל ביטוח יאפשר לכם דיוק והכי חשוב חיסכון וביטחון במצב בו תצטרכו לתבוע.

 

סוגים שונים של ביטוחים

אולי יעניין אותך גם