הטרדה מינית בעבודה: יש לך אוזן קשבת

הטרדות מיניות הן אחת מהרעות החולות שהחברה המודרנית עדיין לא הצליחה להוקיע מתוכה. לצערנו הרב, התופעה הנוראית לא פסחה על מקומות העבודה וישנם עובדים רבים שהוטרדו מינית בעבודתם. כמו כן, בניגוד לדעה הרווחת, מדובר בתופעה נפוצה למדי שהציבור הרחב לא מודע להיקף המטריד שלה. במידה והוטרדתם מינית בעבודה חשוב שתדעו, אתם לא לבד ויש מה לעשות בנידון.

 

מה היא הטרדה מינית?

לפני שנעסוק במקרה הפרטי של הטרדה מינית בעבודה, חשוב שנכיר את ההגדרה להטרדה מינית. לאורך ההיסטוריה התרחשו מספר מהפכות ששינו את העולם ללא היכר, המפכה האחרונה שאנו עדים לה בימים אלו ממש היא המפכה הדיגיטלית. יתרון ברור של מהפכה זאת בהקשר של הטרדות מיניות הוא המידע הרב שמונגש לציבור הרחב.

אם בעבר הדעה הרווחת הייתה שהטרדה מינית מוגדרת ככזאת אם מגע פיזי היה כלול בה, היום התפיסה שונה לחלוטין. הטרדה מינית יכולה להתבטא גם באופן מילולי והתנהגותי. למשל, הערות חוזרות ונשנות בעלות אופן מיני כאשר הובן לצד המעיר שהן לא רצויות – נחשבות להטרדה מינית. כשזה מגיע למקומות עבודה, העניין הופך לרגיש אפילו יותר עקב האפשרות של ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית במקום העבודה, נעסוק בזה בהמשך.

 

מה הוא מצב של ניצול יחסי מרות?

ובכן, כל מעשה שעונה להגדרה של הטרדה מינית אשר בוצע במקום העבודה – מהווה הטרדה מינית בעבודה. ההבדל העיקרי הוא שבמקום העבודה קיימת גם אפשרות של ניצול יחסי מרות בהקשר של הטרדה מינית. יחסי מרות הם יחסים בהם לצד אחד בקשר יש כוח השפעה וסמכות על הצד השני בקשר.

לדוגמה, יחסים בין מנהלים לעובדים הם יחסי מרות. ניצול של יחסי מרות זה למעשה שימוש, נסתר או גלוי, באותו כוח כדי לכוון את הקשר לכיוון מסוים. בניגוד להטרדה מינית שאינה קשורה ביחסי מרות, במקרה של הטרדה תחת יחסי מרות החלש בקשר לא צריך להוכיח שהוא סירב או גילה חוסר עניין.

 

מה הם סוגי ההטרדות המיניות במקום עבודה?

החוק ברור, חד משמעי ועומד לצד הנפגעים בהקשר של הטרדות מיניות. יחד עם זאת, כשזה נוגע להגדרות משפטיות, עולה קושי בהבנתן באופן מלא. מומלץ לאיש מקצוע משפטי כדי להבין באמת אם מקרה ספציפי עונה להגדרה המשפטית של הטרדה מינית.

סוגי המקרים העונים להגדרה של הטרדה מינית במקום העבודה הם: ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית, מעשים מגונים, פניות חוזרות בעלות אופי מיני, הפצת תכנים מיניים ללא אישור, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, פניות משפילות על רקע מיני ועוד.

 

מה עושים במקרה של הטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית במקום העבודה היא אירוע קשה ומורכב. חשוב להבין, במידה ועברתם אירוע כזה אתם לא לבד! ישנם רבים וטובים שעברו זאת ויצאו מזה בשלום. האשמה מוטלת על המטרידים ויש למצות איתם את הדין, אל תחששו לפנות לגורמי מקצוע משפטיים, כמו גם טיפוליים, כדי למצות את זכויותיכם ולחזור לתלם.

הטרדה מינית

אולי יעניין אותך גם

גִלְיוֹן שָׂכָר
טיפים פיננסים
איך בוחרים שירותי חשבות שכר?

החלטתם לפנות לחשבות שכר במיקור חוץ ואתם מתחילים לחפש משרד שנותן את שירותי החשבות השכר הטובים ביותר. חשוב שתדעו על מה לשים דגש בחיפוש אחר

קרא עוד »
קופות רושמות של Jaypee Trade
כללי
איך עובדת קופה רושמת?

קופה רושמת היא בין הדברים הבסיסיים ביותר עבור כל בית עסק באשר הוא. קופה רושמת מאפשרת לנו לעקוב ולנטר את הפעילות העסקית שלנו, לשמור ולהוציא

קרא עוד »
מטבעות
טיפים פיננסים
איך עושים תכנון פיננסי?

כיום תכנון פיננסי הוא הכלי הטוב והיעיל ביותר כדי לדאוג לעתיד שלכם ולעתיד ילדיכם. רוב האנשים מבצעים תכנון פיננסי אחת לכמה זמן באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע.

קרא עוד »
שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
כיצד בוחרים יועץ משכנתא?

היום נדירות עסקאות הנדל"ן בהן דירה נרכשת ללא נטילת משכנתא. מחירי הדיור מאמירים וכדי לעמוד בתשלומים הגבוהים אין מנוס מלקיחת משכנתא. הציבור כבר יודע ששווה

קרא עוד »
סוכנויות מקבלות לידים
כללי
כיצד בתי סוכן מקבלים לידים?

בתי סוכן הם תופעה שצומחת בתחום הביטוח והפיננסים לאחרונה, בין היתר על מנת לאפשר לסוכנים פרטיים את הכלים לשפר את תפקודם ויכולות השירות שלהם כפי

קרא עוד »
3 יתרונות לביטוח בית משותף
ביטוחים
3 יתרונות לביטוח בית משותף

רבים מבינים היום שאין זה מספיק להסתפק בביטוח דירה בסיסי, וכי במידה ואנו מתגוררים בבניין מגורים רב קומות – מוטב יהיה שנדאג ונבטח גם את

קרא עוד »
מחשב נייד
טיפים פיננסים
מה זה ניהול לידים?

בעולם העסקי אנחנו שומעים לא פעם את המושג לידים, אבל לא תמיד ברור לנו על מה מדובר. בתור בעלי עסקים, לידים הם אחד הדברים החשובים

קרא עוד »