הטבות במשכנתא – למי מגיע ואיך ניתן לקבל אותן

זכאות למשכנתא, היא הלוואה בתנאים מועדפים שמעניקה המדינה באמצעות בנקים מורשים, לצורך רכישה או בניית דירה למגורים. המדינה קבעה קריטריונים לזכאות, כדי לעזור למגזרים שונים באוכלוסייה לרכוש דירה משלהם. ההלוואה מאפשרת רכישה מיידית של דירה ופירעון החזרים בתנאים נוחים.

 

אילו סוגי סיוע אפשר לקבל לרכישת דירה?

 1. מחיר למשתכן עבור: זוגות נשואים או ידועים בציבור המקיימים משק בית משותף (ללא הגבלת גיל). זוגות, כולל זוגות בחברה הערבית, שנרשמו לנישואים ועומדים להינשא, יחידים (רווקים, גרושים או אלמנים) בני 35 ומעלה, הורים עצמאים (חד-הוריים) עם לפחות ילד אחד שטרם מלאו לו 21 שנה, המתגורר עם ההורה, בני 21 ומעלה שהוכרו כנכי גפיים תחתונות. בנוסף, עליהם לענות על הגדרת "חסרי דירה".
 2. זכאים לדיור ציבורי, המתגוררים בדיור ציבורי מעל 5 שנים ומעוניינים לקנות דירה
 3. הלוואה מיוחדת לעולי אתיופיה
 4. עולים חדשים
 5. הלוואת מקום
 6.  סיוע למעוניינים לרכוש דירה באזורי עדיפות לאומית

כסף ומד

 • ניקוד אישי – שקלול מספר הפרמטרים המזכים אדם בסיוע לקניית דירה. המינימום הנדרש הוא 1000 נקודות. דוגמאות לניקוד: הורים לילדים – 350 נק' עבור כל ילד, זוגות נשואים – 250 נק' על כל שנת נישואין, ניקוד על כל חודש של שירות צבאי וכן הלאה.
 • סכום הלוואת הזכאות יכול להגיע ל95 אחוזים מערך הדירה, במקרים מסוימים, שבהם הוא מורכב מזכאות אישית והלוואת מקום.
 • אם אתם לא בטוחים מהי דרגת הזכאות שלכם, או שההליך נראה לכם מסורבל ומרתיע – מומלץ לקבל סיוע של יועץ משכנתאות שיאיר לכם את הדרך לקבלת משכנתא בתנאים המתאימים לכם.
 • לצורך חישוב ההון העצמי שנמצא ברשותכם וכיצד להשתמש בצורה נבונה בחסכונות שלכם, מומלץ להסתייע בשירות של מתכנן פיננסי מקצועי.

 

למימוש הלוואת הזכאות יש להגיש שתי בקשות:

 1. בקשה להנפקת תעודת זכאות, בצירוף המסמכים הדרושים. את הבקשה יש להגיש באמצעות נציגי הבנק למשכנתאות, כדי לקבל את אישור משרד הבינוי והיכון לביצוע ההלוואה.
 2. בקשה להלוואה – אות הניתן להגיש באופן מקוון, או בטלפון.

 

 • תעודת זכאות מונפקת ע"י משרד השיכון באמצעות הבנקים למשכנתאות ומקנה לבעליה את הזכות לקבל הלוואת זכאות מכספי המדינה.
 • להנפקת תעודת זכאות יש להגיע לבנק למשכנתאות בצירוף מסמכים רלוונטיים ולשלם 70 ש"ח דמי הרשמה.
 • משרד השיכון יבדוק את לגיטימיות הבקשה, במשל כמה ימים עד כמה שבועות.
 • בתום הבדיקה ינפיק תעודת זכאות, שתועבר לבנק, שממנו הוגשה הבקשה.
 • לאחר קבלת התעודה – אפשר לקבל את ההלוואה בכל בנק למשכנתאות

 

יתרונות הלוואת הזכאות למשכנתא

הלוואת זכאות למשכנתא מטעם המדינה מאפשרת רכישת דירה לאזרחים רבים, שאין להם סיוע כלכלי מהמשפחה, או חסכונות מספיקים לצורך הצגת הון עצמי והופכת את המהלך לאפשרי עבור רבים. חשוב לנהל את המהלכים הללו בצורה מקצועית ומסודרת, כדי לקבל מהם כמה שיותר ולצאת נשכרים. לא מדובר על אנשים אשר בימי הולדת מזמינים מתקנים מתנפחים להשכרה בירושלים, אלא מדובר על אנשים שחוסכים שקל לשקל על מנת להגיע לחלום הדירה.

אולי יעניין אותך גם

מטבעות
טיפים פיננסים
איך עושים תכנון פיננסי?

כיום תכנון פיננסי הוא הכלי הטוב והיעיל ביותר כדי לדאוג לעתיד שלכם ולעתיד ילדיכם. רוב האנשים מבצעים תכנון פיננסי אחת לכמה זמן באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע.

קרא עוד »
שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
כיצד בוחרים יועץ משכנתא?

היום נדירות עסקאות הנדל"ן בהן דירה נרכשת ללא נטילת משכנתא. מחירי הדיור מאמירים וכדי לעמוד בתשלומים הגבוהים אין מנוס מלקיחת משכנתא. הציבור כבר יודע ששווה

קרא עוד »
סוכנויות מקבלות לידים
כללי
כיצד בתי סוכן מקבלים לידים?

בתי סוכן הם תופעה שצומחת בתחום הביטוח והפיננסים לאחרונה, בין היתר על מנת לאפשר לסוכנים פרטיים את הכלים לשפר את תפקודם ויכולות השירות שלהם כפי

קרא עוד »
3 יתרונות לביטוח בית משותף
ביטוחים
3 יתרונות לביטוח בית משותף

רבים מבינים היום שאין זה מספיק להסתפק בביטוח דירה בסיסי, וכי במידה ואנו מתגוררים בבניין מגורים רב קומות – מוטב יהיה שנדאג ונבטח גם את

קרא עוד »
מחשב נייד
טיפים פיננסים
מה זה ניהול לידים?

בעולם העסקי אנחנו שומעים לא פעם את המושג לידים, אבל לא תמיד ברור לנו על מה מדובר. בתור בעלי עסקים, לידים הם אחד הדברים החשובים

קרא עוד »
הכירו את עידן עופר
עסקים
הכירו את עידן עופר

משפחת עופר היא אחת המשפחות הכי עשירות, והכי מפורסמות בישראל. העובדה הזו לא פוסחת על עידן עופר. יחד עם זאת, אף על פי שהשם של

קרא עוד »