הטבות במשכנתא – למי מגיע ואיך ניתן לקבל אותן

זכאות למשכנתא, היא הלוואה בתנאים מועדפים שמעניקה המדינה באמצעות בנקים מורשים, לצורך רכישה או בניית דירה למגורים. המדינה קבעה קריטריונים לזכאות, כדי לעזור למגזרים שונים באוכלוסייה לרכוש דירה משלהם. ההלוואה מאפשרת רכישה מיידית של דירה ופירעון החזרים בתנאים נוחים.

 

אילו סוגי סיוע אפשר לקבל לרכישת דירה?

 1. מחיר למשתכן עבור: זוגות נשואים או ידועים בציבור המקיימים משק בית משותף (ללא הגבלת גיל). זוגות, כולל זוגות בחברה הערבית, שנרשמו לנישואים ועומדים להינשא, יחידים (רווקים, גרושים או אלמנים) בני 35 ומעלה, הורים עצמאים (חד-הוריים) עם לפחות ילד אחד שטרם מלאו לו 21 שנה, המתגורר עם ההורה, בני 21 ומעלה שהוכרו כנכי גפיים תחתונות. בנוסף, עליהם לענות על הגדרת "חסרי דירה".
 2. זכאים לדיור ציבורי, המתגוררים בדיור ציבורי מעל 5 שנים ומעוניינים לקנות דירה
 3. הלוואה מיוחדת לעולי אתיופיה
 4. עולים חדשים
 5. הלוואת מקום
 6.  סיוע למעוניינים לרכוש דירה באזורי עדיפות לאומית

כסף ומד

 • ניקוד אישי – שקלול מספר הפרמטרים המזכים אדם בסיוע לקניית דירה. המינימום הנדרש הוא 1000 נקודות. דוגמאות לניקוד: הורים לילדים – 350 נק' עבור כל ילד, זוגות נשואים – 250 נק' על כל שנת נישואין, ניקוד על כל חודש של שירות צבאי וכן הלאה.
 • סכום הלוואת הזכאות יכול להגיע ל95 אחוזים מערך הדירה, במקרים מסוימים, שבהם הוא מורכב מזכאות אישית והלוואת מקום.
 • אם אתם לא בטוחים מהי דרגת הזכאות שלכם, או שההליך נראה לכם מסורבל ומרתיע – מומלץ לקבל סיוע של יועץ משכנתאות שיאיר לכם את הדרך לקבלת משכנתא בתנאים המתאימים לכם.
 • לצורך חישוב ההון העצמי שנמצא ברשותכם וכיצד להשתמש בצורה נבונה בחסכונות שלכם, מומלץ להסתייע בשירות של מתכנן פיננסי מקצועי.

 

למימוש הלוואת הזכאות יש להגיש שתי בקשות:

 1. בקשה להנפקת תעודת זכאות, בצירוף המסמכים הדרושים. את הבקשה יש להגיש באמצעות נציגי הבנק למשכנתאות, כדי לקבל את אישור משרד הבינוי והיכון לביצוע ההלוואה.
 2. בקשה להלוואה – אות הניתן להגיש באופן מקוון, או בטלפון.

 

 • תעודת זכאות מונפקת ע"י משרד השיכון באמצעות הבנקים למשכנתאות ומקנה לבעליה את הזכות לקבל הלוואת זכאות מכספי המדינה.
 • להנפקת תעודת זכאות יש להגיע לבנק למשכנתאות בצירוף מסמכים רלוונטיים ולשלם 70 ש"ח דמי הרשמה.
 • משרד השיכון יבדוק את לגיטימיות הבקשה, במשל כמה ימים עד כמה שבועות.
 • בתום הבדיקה ינפיק תעודת זכאות, שתועבר לבנק, שממנו הוגשה הבקשה.
 • לאחר קבלת התעודה – אפשר לקבל את ההלוואה בכל בנק למשכנתאות

 

יתרונות הלוואת הזכאות למשכנתא

הלוואת זכאות למשכנתא מטעם המדינה מאפשרת רכישת דירה לאזרחים רבים, שאין להם סיוע כלכלי מהמשפחה, או חסכונות מספיקים לצורך הצגת הון עצמי והופכת את המהלך לאפשרי עבור רבים. חשוב לנהל את המהלכים הללו בצורה מקצועית ומסודרת, כדי לקבל מהם כמה שיותר ולצאת נשכרים. לא מדובר על אנשים אשר בימי הולדת מזמינים מתקנים מתנפחים להשכרה בירושלים, אלא מדובר על אנשים שחוסכים שקל לשקל על מנת להגיע לחלום הדירה.

אולי יעניין אותך גם

מחשבון
משכנתאות
הכל על משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא משכנתא המיועדת לבני שישים ומעלה. יש לה יתרונות רבים אך אם נשווה אותה למודל ירושה עצמית, נגלה כי לכל שיטת מימון, יתרונות

קרא עוד »