האם לנכים יש הטבות בלקיחת משכנתא?

משכנתא הינה אחד הכלים החשובים ביותר בישראל.

זאת משום שבלעדיה, קשה מאד ואף בלתי אפשרי לרוכש דירה.

בדיוק בגלל זה חשוב להבין אילו הטבות מגיעות לך בעת לקיחת המשכנתא.

בשנים האחרונות חלו שינויים בעולם המשכנתא לאנשים עם מוגבלות, שעליהם נפרט כעת.

 

מה הייתה הבעייתיות טרם השינויים?

לפני השינויים, חברות ביטוח רבות, לא הסכימו לבטח אנשים עם מוגבלות בעת לקיחת המשכנתא. ללא הביטוח, הבנקים לא הסכימו לתת משכנתא. הדבר יצר קושי אצל אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בקניית דירות – דבר שייצר אפליה חמורה בין תושבי המדינה.

לאור המצב, החלו לבצע שינויים חקיקתיים, כדי לאפשר לקיחת משכנתא לנכים בצורה שוויונית, מבלי לייצר להם בעיות, ולפתור את הבעייתיות שנוצרה.

 

מה היו השינויים

הוספת סעיף לחוק

השינוי הראשון נעשה עם חקיקת סעיף 19ע בחוק שוויון זכויות אנשים עם מוגבלות התשנ"ח 1998. הסעיף קבע כי "לא יסרב מבטח שמוכר ביטוח חיים למטרת הלוואה לדיור למכור פוליסת ביטוח חיים כאמור לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים, עקב מוגבלותו…"

זהו סעיף דרמטי שאוסר על לומר לא לאנשים עם מוגבלות שמבקשים לרכוש מסוכן ביטוח ביטוח חיים. הדבר אסר על פרקטיקה שנהגה שנים, ויצר מעין הטבה לאנשים עם מוגבלות. כדי להבין עד כמה משמעותיים ביטוחים, תוכלו לקרוא עוד על ביטוחים באתר 2bit.co.il.

 

תשלום חלק מהמשכנתא

במסגרת החוק החדש, החליטה הממשלה החלטה חשובה נוספת. היא החליטה שבכל חודש תשתתף בעלות תשלום המשכנתא ותשלם 300 שקלים מסך הסכום החודשי של המשכנתא.

 

השפעת הבנקים

השפעה נוספת מהחוק היתה כי נקבע שהבנקים לא יכולים לסרב יותר בהינתן העובדה כי לנכה אין ביטוח חיים. כלומר, במידה ותוחלת החיים גדולה מ5 שנים, יופה האדם עם המוגבלות למסלול ביטוח בו הוא לא צריך להצהיר על ביטוח בריאות. הדבר הקל מאד על אנשים רבים בעת בקשת המשכנתא.

 

לצורך כל השינויים שקראו הקצתה המדינה כסף רב. היא הקצתה כ5.4 מילון ₪, דבר המראה על החשיבות שהמדינה רואה בפרוייקט.

 

אילו עוד זכויות נוספות קיימות לנכים בלקיחת משכנתא?

אגרות – נכה לא צריך לשלם חלק מאגרות המקרקעין. לצורך קבלת הטבה זו על האדם לגשת ללשכת המקרקעין השוכנת ליד ביתו החדש. עליו להגיע עם כל פרטי הבית כולל מספר גוש ומספר חלקה.

ניקוד – שיטת הניקוד עוזרת לקבל משכנתא. נכה יכול לקבל עוד 200 נקודות בסיוע לקיחת משכנתא, סכום משמעותי מאד. עם זאת, חשוב לזכור כי גם על אדם עם מוגבלות להביא הון עצמי לצורך קבל המשכנתא. לכן בנושא מורכב זה, כדאי להתייעץ עם מומחים לביטוח שיכולים לעשות לכם סדר בבלגן.

למרות שיש המון הטבות, עדיין קיימים קשיים בנושא, וחשוב לזכור שיש לאן לשאוף ולהשתפר בעניין.

בית מעץ ומטבעות

 

אולי יעניין אותך גם

גִלְיוֹן שָׂכָר
טיפים פיננסים
איך בוחרים שירותי חשבות שכר?

החלטתם לפנות לחשבות שכר במיקור חוץ ואתם מתחילים לחפש משרד שנותן את שירותי החשבות השכר הטובים ביותר. חשוב שתדעו על מה לשים דגש בחיפוש אחר

קרא עוד »
קופות רושמות של Jaypee Trade
כללי
איך עובדת קופה רושמת?

קופה רושמת היא בין הדברים הבסיסיים ביותר עבור כל בית עסק באשר הוא. קופה רושמת מאפשרת לנו לעקוב ולנטר את הפעילות העסקית שלנו, לשמור ולהוציא

קרא עוד »
מטבעות
טיפים פיננסים
איך עושים תכנון פיננסי?

כיום תכנון פיננסי הוא הכלי הטוב והיעיל ביותר כדי לדאוג לעתיד שלכם ולעתיד ילדיכם. רוב האנשים מבצעים תכנון פיננסי אחת לכמה זמן באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע.

קרא עוד »
שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
כיצד בוחרים יועץ משכנתא?

היום נדירות עסקאות הנדל"ן בהן דירה נרכשת ללא נטילת משכנתא. מחירי הדיור מאמירים וכדי לעמוד בתשלומים הגבוהים אין מנוס מלקיחת משכנתא. הציבור כבר יודע ששווה

קרא עוד »
סוכנויות מקבלות לידים
כללי
כיצד בתי סוכן מקבלים לידים?

בתי סוכן הם תופעה שצומחת בתחום הביטוח והפיננסים לאחרונה, בין היתר על מנת לאפשר לסוכנים פרטיים את הכלים לשפר את תפקודם ויכולות השירות שלהם כפי

קרא עוד »
3 יתרונות לביטוח בית משותף
ביטוחים
3 יתרונות לביטוח בית משותף

רבים מבינים היום שאין זה מספיק להסתפק בביטוח דירה בסיסי, וכי במידה ואנו מתגוררים בבניין מגורים רב קומות – מוטב יהיה שנדאג ונבטח גם את

קרא עוד »
מחשב נייד
טיפים פיננסים
מה זה ניהול לידים?

בעולם העסקי אנחנו שומעים לא פעם את המושג לידים, אבל לא תמיד ברור לנו על מה מדובר. בתור בעלי עסקים, לידים הם אחד הדברים החשובים

קרא עוד »