איזה ציוד למעבדות נחשב הכי פופולרי?

מעבדה מחקרית היא סביבה מאוד רגישה ומורכבת. כל דבר חייב לקרות בצורה מדויקת ומדודה, והסטנדרטיים הבטיחותיים חייבים להישמר בצורה מופתית, על מנת למנוע פגיעות בנפש וברכוש. כיום, במעבדות מודרניות, ישנם סוגים שונים של ציוד ושל מוצרים בסיסיים שבלעדיהם מעבדה לא יכולה לתפקד תחת התנאים הנדרשים. המאמר הבא יפרט בקצרה על כמה מהחשובים ביותר.

 

מנדפים

מנדפים הם בין ככל הנראה העמדות הכי חשובות שיש במעבדה, ובלעדיהם רוב סוגי המחקר הרציניים לא יכולים להתבצע. מנדף הוא ציוד למעבדות קריטי, שכן הוא מאפשר עבודה עם חומרים מסוכנים ונדיפים שאסור להיחשף אליהם. כל מעבדה רצינית בימינו עושה שימוש בחומרים לא סימפתיים מסוג זה כדי לבצע מחקר, לכן ניתן למצוא מנדפים כמעט בכל מעבדה בעולם.

ישנם מספר סוגים של מנדפים שקיימים בשימוש נרחב כיום. ככל הנראה הנפוצים ביותר הם מנדפים ביולוגיים ומנדפים כימיים. מנדפים כימיים מתוכננים להגן על המשתמש בהם מפני תרכובות נדיפות שמשתחררות לאוויר על ידי יניקה של אותם חומרים לסביבה אחרת. מנדפים ביולוגיים, לעומת זאת, מגנים גם על המשתמש בהם, גם על הדוגמה, וגם על סביבת העבודה על ידי סינון קפדני של החומרים הרעילים שבתוכם.

ציוד מעבדה

ארונות בטיחות לכימיקליים

כל מעבדה מכילה חומרים לא בריאים ולעיתים גם מסוכנים ביותר לבני אדם ולסביבה. אך השימוש באותם חומרים הוא לעיתים הכרחי, ולכן יש גם צורך ביכולת לאחסן אותם בצורה בטוחה במעבדה. לכן, פותחו ארונות בטיחות מיוחדים לכימיקלים. אותם ארונות עשויים מחומרים אינרטיים במיוחד (כגון פוליפרופילן) כדי להגן עליהם גם מפני חומרים משתכים.

 

תאים למינאריים

תאים למינאריים הם עמדות מיוחדות שתוכננו במיוחד עבור עבודה עם חומרים שרגישים לכמויות מזעריות של זיהומים מיקרוסקופים. העמדות מתוכננות כך שאותם חלקיקים עוברים סינון יסודי ולא נכנסים לסביבת העבודה הפנימית של התא. תאים אלה במיוחד שימושיים עבור מעבדות שבהן מתבצעת עבודה עם חומרים שרגישים לזיהומים, כגון מוליכים למחצה או דוגמיות ביולוגיות רגישות.

תאים למינרים

עמדות שטיפה

כל מעבדה מייצרת כלים מלוכלכים ומזוהמים ביותר, ולכן יש צורך רב ביכולת לנקות את אותם כלים מכל סוגי השאריות. בדיוק בשביל זה פותחו עמדות שטיפה מיוחדות ומותאמות למעבדות שאיתן ניתן לנקות את הציוד שנעשה בו שימוש. הן לרוב עשויות מחומרים אינרטיים כדי שיהיה ניתן לשטוף בהן גם חומרים מסוכני ומשתכים, והן מגיעות עם שלל סוגי מתלים וארונות שמיועדים לאחסון ולייבוש של כלי מעבדה נפוצים, כמו מבחנות וכוסות כימיות.

 

לסיכום

ציוד למעבדה הוא לרוב מורכב וייחודי ביותר, שלא רואה שימוש בסביבות רגילות שלא רואות מחקר. הוא גם צריך להיות ברמה ובאיכות גבוהה ביותר, וגם להיות עשוי מהחומרים המתאימים לצורך ולשימוש. אף חוקר לא מעוניין למצוא את עצמו עם כיור שנהרס אחרי ששפכו לתוכו חומרים משתכים.

ציוד מעבדה

אולי יעניין אותך גם

מה נחשב להתחדשות עירונית
כללי
מה נחשב להתחדשות עירונית?

אם אתם מתעניינים באופן כללי בהתחדשות בערים וההתפתחות שלהן, בוודאי שמעתם את המונח התחדשות עירונית. בין אם אתם גרים בעיר קטנה או גדולה, סביר להניח

קרא עוד »